מה לא לעשות – שיווק עסק קטן בקהילות


נטע דורון
לפני שעולים לאוויר ומשווקים – הכירו את הכללים (תמונה:פורבס)

לרוב אני נוהגת לכתוב פוסטים שבאים מהזוית החיובית, מה כן כדאי לעשות ואיך. אבל לאור מצבים רבים שאני נתקלת בהם ברשת, כאשר בעלי עסקים קטנים (בעיקר) מבצעים טעויות גסות בשיווק העצמי שלהם בזירות השיח החברתיות, מצאתי לנכון לרכז כאן כמה כללי אצבע  – מה לא מומלץ לעשות.

אז קבלו את מצעד הטעויות…

1. מעלים לינקים של דף נחיתה מכירתי בקהילה בה אינם פעילים.

מדובר בחטא כפול: גם  לא מכירים את הקבוצה  וגם ישר מוכרים…

תארו לכם מצב באוף ליין בו אתם נכנסים למסיבה פרטית  עם פלייר של העסק שלכם ומחלקים באגרסיביות לכל המשתתפים… הרי ברור לכולם שתיבעטו אחרי דקה החוצה. למה,אם כן, המצב שונה כשמדובר בזירה וירטואלית? אחרי הכל זו קבוצה-קהילה = סוג של מסיבה סגורה. האנשים שם מכירים אלה את אלה, השיח התרחש הרבה לפני שהגעתם ויש קוד התנהגות לפיו מתנהלים.

טועים בגדול, לפיכך, אלה שמדמיינים שהם יחפשו בצ'יק כמה קבוצות מתאימות בפייסבוק שם ניתן לשתול לינק של דף הנחיתה המזמין לשירות שלהם ושמשהו טוב ייצא מזה. אז אולי הם ירוויחו טראפיק קטן של מתעניינים בודדים (עד שמנהל הקהילה ימחוק להם את המסר) אבל יש הרבה יותר מה להפסיד מאשר להרוויח – חסימה לאלתר וסימון המפרסם כספאמר. אין קיצורי דרך בשיווק בקהילות, כמה פעמים אפשר לחזור על זה?

2. לא קוראים את כללי הקהילה

ושוב, אם נדמה את עולם השיווק בקהילות לעולם האוף ליין, מדובר במעין נסיעה בכביש בו אותם אנשים אינם טורחים לקרוא את הכללים. אז בכביש בו לא שמתם לב לשלט "אין כניסה" או "דרך ללא מוצא" לא סביר שיצאו דברים טובים.

כנ"ל לגבי התנהלות בפורומים,קבוצות וקהילות בהם אתם לא מכבדים ואינכם טורחיםלקרוא ולדעת את הכללים. דינכם סילוק לאלתר מקהילה כשהפרתם את הכללים שנבנו אחר מחשבה ולמען חוזק הקהילה. חבל, כי ניתן בהחלט לקדם את העסק מול קהל יעד ממוקד בקהילות, אם  יודעים לפעול בהדרגה ותוך כבוד לקבוצה,למנהליה ומשתתפיה.

3. לא פעילים בקבוצה בה רוצים לקדם את האג'נדה העסקית (גרסא עדינה של סעיף 1)

מכירים את "מקצרי הדרך" בחיים? החוכמולוגים שנוסעים מעבר לפס ההפרדה בפקק, חוצי הכביש באדום או מחפשי השביל של קיצור הדרך בטיול? אז אולי מעטים מהם זוכים בכמה דקות של חסד ומקדימים את השאר, אבל רובם דינם אבדון.

גם בשיווק בקהילות, כמו בפקק בכביש, צריך אורך רוח ועקביות כדי להגיע ליעד. אם אין לכם זמן לשווק את העסק בקהילה באמצעות השתתפות כלשהי ותרומה לשיח הקבוצתי, חסכו את זמנכם. דרך קיצור לא תעבוד כאן. למה? כי צריך להיות חלק מהקבוצה, לתרום, להקשיב ורק אז לזכות בהקשבה. ומי שתורם יותר יכול בהחלט לקדם את האינטרסים המסחריים שלו בהקשר הנכון ויתקבל בברכה.

4. מתנצחים עם יתר חברי הקהילה

שוב, החוכמולוגים ומחרחרי הריב לא מתקבלים בברכה באף זירה או מסיבה. אבל כאשר מדובר בזירה הוירטואלית קל הרבה יותר להתפטר מהם: אזהרה ואז הסרה וחסימה. ומה פירושו  "מתנצחים"?

זה יכול להיות חוסר אהדה ופרגון ליתר חברי הקהילה, שזו הגרסא העדינה. וזה יכול להיות שימוש בשפה גסה כלפי החברים בקהילה, ובעיקר יצירת ריב ומדון ואווירה עכורה בקבוצה, גם אם אין שימוש ממשי בשפה בלתי נאותה.

אף מנהל קבוצה לא ירצה לארח בקהילתו משתתף מעין זה. מכאן ועד הרחקה הדרך קצרה. אז כן, גם אם מדובר באמא בעלת עסק לייעוץ שינה/צעצועי ילדים/ייעוץ הנקה שמטיפה מוסר לאחרות בקבוצה, מתנצחת ולא מקשיבה ומייצרת באזז שלילי בקבוצה – דינה כאחרון הטרולים. ההפסד כולה שלה!

5. נותנים אבל לא עד הסוף

החוכמה בשיווק בקהילות הוא מתן ערך מוסף לחברים – ללא הסתרה, ערפול מידע וחוסר שיתוף. אז אם יש לכם סודות מקצועיים שאין מצב שאתם רוצים לחלוק – אין חובה לעשות זאת. אבל כן מומלץ לשתף בידע מקצועי בו יש לכם בטחון שאין בעיה שכל המתעניין יקבל אותו חינם.

לכן כדאי לגבש אסטרטגיה עם עצמכם מה חולקים ומה לא לפני העלייה לאוויר. ולא חסר מה לחלוק! לפיכך, מי שמתנהל בקהילות כמקצוען בתחומו אבל אינו מעניק טיפים, או מעניק טיפים בקמצנות, והכי גרוע – מקפיד כל פוסט לתת לינק לאתר חיצוני (ש"במקרה" שלו) – לא יוערך בקהילה.

זה עושה שיווק גרוע מאוד לבעל העסק. חבל על זמנכם, שיווק במדיה חברתית בה נוהגים לשתף ולתת ידע חינם כנראה אינו עבורכם. הרוח המכירתית שלכם דינה להתגלות. ובקהילות לא מוכרים!

לסיכום, שיווק עסק בקהילות אפשרי ועשוי לתרום רבות ליצירת תנועה לאתרכם ולהשגת לקוחות. אבל, יש לבצע אותו בעדינות, במינון נכון ובהשקעת זמן תוך הכרה שמדובר בתהליך.

בהצלחה!כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. מה שהכי חשוב זה שממהרים, ולא נותנים לאוויר, חשוב לקחת בחשבון שכלל ההמלצות במאמר אורכות זמן.
  ולאחר זמן אתם תתנצחו עם שאר החברים(ויכבדו אותכם בשל כך) ותבנו קהילת אוהדים סמכותית מסביבכם שתכיר אותכם בתור אנשי מקצוע ותכיר אותכם

  1. מנשה,תודה. אכן, לאורך כל המאמר חזרתי על הנושא שמדובר בתהליך.

   1. מסכים בהחלט -אחלה מאמר.
    ארצה גם להרחיב ולהגיד שאצלי באופן אישי גם פעילות של 3 שנים לא מספיקה ככה שחשוב שתקחו לצומת לבכם שהזמן די אינדיבידואליו בהתאם לנישה, אבל התוצאות מובטחות