פייסבוק: כבר לא מילה גסה לשיווק משרדי עורכי דין

אט אט מגלים גם משרדי עורכי דין את הרשתות החברתיות. רבים מעורכי הדין עדיין נמנעים מלהיכנס לפעילות ברשתות  כאשר הסיבה העיקרית לכך היא חוסר הבנה ומודעות לעובדה שפעילות בזירות אלה יכולה לתרום רבות לשיווק משרדם ולגיוס לקוחות חדשים.

הרשתות החברתיות, ופייסבוק בראשן, מצטיירות אולי כדבר פחות "חשוב" או "רציני" לעומת אתר תדמיתי ומכובד. עורכי דין רבים תוהים מה פעילות בפייסבוק יכולה לתרום להם ומבטלים כלאחר יד את הנושא.

לאותם עורכי דין, או לכאלה שחושבים שכדאי להיות "שם" אך לא בדיוק מבינים מדוע, יש ודאי אתר אינטרנט. אך כיום להיות ב WWW כבר לא מספיק. מיתוג דיגיטלי, או ניהול מוניטין הם בעלי חשיבות עצומה. שיווק ברשתות חברתיות הוא חלק מהעניין.

עורכי דין – האם שאלתם את עצמכם…?

 1. כשעושים עליכם חיפוש בגוגל – מה מוצאים? האם התוצאות הן פרי יוזמתכם? האם התוצאות חיוביות? שליליות? או אולי אין לכם אף מופע למעט אותו אתר סטטי שפתחתם לפני שנים?
 2. כמה אנשים נחשפים לאייטם יח"צ שאתם מעלים באתר שלכם (סריקת PDF ) של כתבה שפורסמה עליכם בגלובס? כמה נחשפים לאייטם אחרי שבוע? אחרי חודש?
 3. האם מרבית הלקוחות שלכם מגיעים אליכם מהאתר או מהמלצות?
 4. כאשר אתם מחפשים עובדים למשרד, כיצד אתם עושים זאת?

עתה נעבור לתשובות…

 1. מיתוג ברשת: המיתוג האישי, קרי, המוניטין, חשוב לכל אדם ונותן שירותים. כאשר מדובר בעורך דין אזכור שלילי דינו מכת מוות למוניטין המקצועי ולעסק.

גם אם מדובר באזכור שולי, שגוי, או באדם שחיפש נקם באותו עורך דין וכתב עליו משהו קנטרני בפורום איזוטרי: גוגל זוכר הכל, והדבר עושה רושם עצום על הגולשים. לא פלא ששוק דחיקת האזכורים השליליים פורח. אלה דברים שנעשים "מתחת לפני השטח", אבל תהיו בטוחים שזהו שוק שוקק חיים.

מה שפחות חמור, אם כי גם לא "להיט", הוא אזכורי רשת של עורך דין ללא שום אסטרטגיה ו"שליטה". הדבר מראה על חוסר הבנה כיצד אנשים מחפשים מידע ברשת. עורך דין שלא מייחס חשיבות לגוגל ולאינטרנט ואינו "מחובר" למציאות מפסיד למתחריו.

חשבו על כך: עורכי דין משקיעים רבות בקידום ( SEO – Search Engine Optimization) על מילות מפתח תחרותיות כדי להגיע לקהל הנכסף. בדרך הם מזניחים את השיווק והמיתוג שלהם ברשת.

היה יעיל לא פחות להתחיל לעבוד ברשת דווקא מהמיתוג הדיגיטלי, לחפש ביטויים פחות תחרותיים ועליהם לייצר תוכן ולהציפו דרך הרשתות החברתיות. השגת יח"צ און-ליין אפקטיבי והגעה ללקוחות פוטנציאלים בשיטה זו עשויה להיות אף זולה יותר.

לא רק גוגל

עורכי דין המשקיעים רק בקידום אורגני או ממומן ומתעלמים משיווק ברשתות החברתיות מפסידים פעמיים:

 • הם מקודמים, אך לא משיגים שום קשר עם הגולשים או אמינות פרסומית.
 • הם לא יוצרים אימפקט לאורך זמן, מככבים רק בזירה האלגוריתמית של גוגל ואינם משאירים "טביעות אצבע דיגיטליות" בשום צורה.

עיוורון פרסום

אם אני מחפשת עורך דין מצטיין כדי להתייעץ איתו על גירושים שאני עומדת בפניהם אני ודאי לא אפנה לעו"ד "גרשון גרשוני", גם אם הוא מופיע ראשון או שני בתוצאות גוגל במילת החיפוש "עורך דין גירושים".

מדוע? כי אני מחפשת, בנושא שכה מהותי לחיי, מישהו שיש עליו המלצות: מחברים, ממשפחה, מחברים של חברים, מהמלצות ברשת. אפילו המלצות אנשים שאיני מכירה אבל שנכתבו מ"הבטן" והזכירו עורך דין שטיפל בהם במקצועיות ואנושיות תהינה אמינות  עבורי. המלצות כאלה ניתן למצוא בפייסבוק, בפורומים, בבלוגים ועוד. זה המידע המשפיע ביותר בעת קבלת ההחלטה באיזה עורך-דין לבחור. השלב הבא יהיה טלפון לאותו משרד עורכי דין.

זהו ה hard core של  word of mouth והוא קריטי להצלחה או כישלון של נותני שירותים בעידן הניו-מדיה והרשתות החברתיות.

חיפוש המלצה על עורך דין בתפוז

 1. חשיפה. העיתון של היום ישמש לעיטוף דגים מחר, כמאמר הקלישאה. זה נכון. אם תעלו את הכתבה שפורסמה עליכם בדה מרקר כקובץ PDF לאתר שלכם ("כתבו עלינו") זה יהיה יפה. מספר אנשים מסוים ודאי ייחשף למידע. אבל אלה יהיו בעיקר האנשים שחיפשו אתכם במיוחד ברשת, וספק אם יטרחו לגלוש ללשונית "כתבו עלינו". מה לגבי כל אלה שאינם מכירים אתכם?

ועוד דבר – אל תשלו את עצמכם שמדובר בחיי מדף ארוכים לאייטם הזה. אחרי ההעלאה לאתר ניתן לומר שבזאת נגמרה החשיפה.

השורה התחתונה: אם אין לכם פעילות חברתית ברשת, אתם פשוט לא נמצאים באג'נדה של הלקוחות הפוטנציאליים, גם אם קיבלתם חשיפה אחת יפה בכתבה בעיתון מוביל בישראל.

 • המלצות וחוכמת ההמון: גולת הכותרת של פעילות ברשתות חברתיות. אנשים צמאים למידע ומחפשים אותו ברשת מדי יום בכמויות. משקלה של המלצה רב לאין ערוך מפרסומת או קידום ממומן. היכן מתרחשת זירת חוכמת המונים זו, אם לא בפייסבוק, בפורומים, בטוויטר או בבלוגוספירה?
 • גיוס כח אדם – אתם ודאי צריכים סטאז'ר או מזכירה לעיתים. חשבו כמה נפלא יכול להיות התסריט הבא: פרסום מודעת דרושים עם בקשה להפצה בפייסבוק ובטוויטר שתגיע למאות אנשים מייד. מתוכם יהיו ודאי שישתפו את המשרה לחבריהם. התוצאה: הפצה לאלפים במחי הקלקה, בתקציב פרסום של אפס  ₪!

 הטועים בדרכים

כאשר מדובר בשיווק ברשת הרי שלעורך דין פעילות שגויה יכולה לא רק שלא לתרום אלא אף להזיק לתדמיתו המקצועית. מספיקה הצצה בפרופילים עילגים של עורכי דין בפייסבוק שמתנהלים עם שמם הפרטי+הטייטל "עורך דין" ומשחקים בפוקר וירטואלי או עושים לייק לכתבה מביכה. האם תרצו להיות לקוח של עורך דין כזה?

זה יכול להיות גם בלוג בן שנתיים שנפתח ודאי בהתלהבות בקפה דה מרקר ונותר מאז מתנוסס עם שם אותו עורך דין ומכיל אפס פוסטים מקצועיים.

השורה התחתונה: אם אתם לא מבינים בשיווק ברשתות חברתיות וגם חסרי זמן לטפל במיתוג ובשיווק המקצועי שלכם ברשת, אל תכנסו לזה מראש. עדיף לא להיות מאשר להיות שם שלא כמו שצריך. קחו איש מקצוע לצורך כך. זה קריטי עבורכם.

עורך דין בטרנינג

האתר התדמיתי שלכם נראה מעונב, מסודר ומכופתר. אבל, הוא לא דינמי, גמיש וחמים. כדאי מאוד שתשלימו את הנראות שלכם ברשת באמצעות בלוג מקצועי או דרך עמוד פייסבוק.

שם מותר לכתוב דברים מ"הבטן", שם מותר להפגין אנושיות, לשם אנשים יימשכו ויקראו את מה שיש לכם להגיד כי זה פשוט…יותר מעניין! (מסתבר שגם לעורכי דין יש חיים מחוץ לכותלי בית המשפט והם אנושיים…)

שברו את הסטיגמות, לא תאמינו מה תמונה אחת בפייסבוק תעשה עבורכם!

תוכן משפטי יכול להיות מעניין, בפייסבוק!

יחסי ציבור לעורכי דין – כלים שלובים

אזכור בגלובס, כלכליסט, ידיעות אחרונות, מעריב, דה מרקר- אין ספק שמדובר בפעילות שיווקית מקדמת. אם אתם רוצים להעצים אזכורים אלה יהיה זה אך טבעי לעשות זאת באמצעות יח"צ און-ליין: שיווק ברשתות חברתיות.

מספר דוד מנור, איש יחסי ציבור המתמחה ביעוץ תקשורת ויחסי ציבור למשרדי עורכי דין: " בעידן בו התקשורת שולטת כמעט על כל תחומי חיינו ומעצבת את דעת הקהל, אין לאפשר ליד המקרה לטפל בידיעה הקשורה אליכם, אל תיק שאתם מנהלים למשרדכם,שורה לא נכונה, כותרת גרועה, השמטת הקרדיט של עורך הדין או המשרד עקב תנאי לחץ של עיתונאי, שכחה, או חוסר נסיון של משרד עוה"ד בהתנהלות מול התקשורת – עלולה להחמיץ את המטרה במקרה הטוב, ולהסב נזק ועוגמת נפש במקרה הרע.

טיפול נכון, פנייה עיתונאית מקצועית, הידיעה לאיזה עיתון ו/או עיתונאי למסור ידיעה, חשיבה יצירתית והיכרות מאזן הכוחות בתקשורת – עושים את ההבדל, ומגשימים אתהמטרה לשמה נועדו יחסי הציבור ויעוץ התקשורת.

ליחסי הציבור מספר מטרות,ישירות ועקיפות:

 • מיצוב ושמירה על מעמדו של המשרד כמומחה בתחומים השונים.
 • יצירת מצב בו המשרד מתוקשר על בסיס שוטף ללא אינטרוולים גדולים בין פרסום אחד למשנהו.
 • שימת דגש על הבידול של המשרד ממשרדים אחרים – מה יש לי להציע שלאחרים אין.
 • פנייה למגזר העסקי וללקוחות פוטנציאליים על ידי פרסומים נכונים בעיתונות הכלכלית, בעיתוני נישה שמגיעים לקהל יעד וכדו.
 • חיזוק תדמיתו של המשרד בקרב הלקוחות הקיימים – הלקוחות חשים שהם נמצאים בידיים טובות, כאשר המשרד שמייצג אותם מופיע בתקשורת ומסתמן כמקצועי ביותר.
 • הגדלת מאגר הלקוחות של המשרד על ידי פרסום מאמרים וחות דעת בצינורות הנכונים

Daggett Shuler - דיני נזיקין בפייסבוק, ארה"ב

שיווק משרדי עורכי דין ברשת – התמהיל שלכם

יח"צ ברשתות החברתיות הוא  כלי שיווקי עוצמתי עבור כל משרד עורכי דין. תחום זה הולך וצובר תאוצה. הנשק של עורכי הדין הוא הידע. הידע מועבר דרך תוכן. מכאן שעורכי דין שמרבים לייצר תכנים מעניינים ומועילים לציבור ומציפים אותם ברשתות החברתיות צוברים יתרון יחסי ההולך ומתעצם עם הזמן.

שיווק עורכי דין ברשת - פגשו את הגולש בזירה הטבעית שלו

תמהיל השיווק הנכון והעכשווי למשרדי עורכי דין, ראוי שיהיה כזה (ההיקף תלוי בתקציב וזמן פעילות מוקצב לנושא):

 1. אתר עוגן תדמיתי, מעודכן ומעוצב הסוקר את שירותי המשרד, אודות, כתבות ואזכורי יח"צ ומאמרים מקצועיים.
 2. עמוד פייסבוק.
 3. בלוג מקצועי בצד האתר.
 4. פרופיל לינקדאין ו/או עמוד לינקדאין של המשרד כולו.
 5. טוויטר.

איזה תוכן מעלים בכל המקומות האלה? על כך במאמר נפרד.

לסיכום, עורכי דין שבחרו לפעול ברשתות החברתיות השיגו וימשיכו להגדיל את היתרון היחסי שלהם מול אלה שעדיין לא שם.